RCS Akademi

 

RCS AkadEMİ 2017 dönemİnde verİlen kurslar İçİn aşağı kaydırın! 2018'de sunulacak kurslar İçİn lütfen beklemede kalın!


“RCS Akademi”, RCSummer Programı'ndan farklı bir program olup Robert Kolej’in en iyi ve en deneyimli öğretmenlerinin pazartesiden perşembeye saat 8:15-12:00 arasında vereceği yarım günlük kurslardan oluşmaktadır. RCS Akademi'ye kayıt yaptırabilmek için programın başlangıcı itibariyle 14, 15, 16 yaşında olmak ya da 2017-2018 eğitim döneminde 8. sınıfa devam ediyor olmak gerekmektedir. Katılımcılar her dönem için yalnızca bir kursa katılabilirler. Kursların her biri 2 hafta sürer ve 3 farklı dönem seçeneği bulunur. Tüm kurslar İngilizce verilir. 

RCSummer programına kayıtlı 14 yaşındaki katılımcılar kayıt tamamlama formunda belirttikleri takdirde isteğe bağlı olarak  RCS Akademi’nin de katılımcısı olacaktır. RCS Akademi için ayrıca kayıt yaptırmaları gerekmemektedir. İsteğe bağlı katılımcılarımız bu özel programa hafta içi pazartesi - perşembe günleri arasında dört gün boyunca yarım gün devam eder, öğleden sonra ve cumaları ise diğer katılımcılarla beraber heyecan verici RCSummer programına devam ederler. 

Hedefimiz katılımcılara okul deneyimlerinden farklı öğrenme fırsatları yaratmaktır. Ve elbette RCS Akademi de RCSummer gibi eğlenceli olacaktır.

RCS AKADEMİ KURS ÖĞRETMENLERİ


RCS AKADEMİ 2017 KURSLARI

Sosyal GİrİŞİMcİlİk

RCS Akademi Sosyal Girişimcilik kursu genç katılımcıların okullarında ve çevrelerinde olumlu bir sosyal değişim yaratmaları için tasarım odaklı düşünme becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor. Robert Kolej’de bu dersi alan öğrenciler bir akran danışmanlık programı geliştirdiler, bir “murder mystery” gecesi, bir TEDx etkinliği ve bir de Bilkent Laboratuvar Okulları ile ortak bir girişimcilik değişim programı düzenlediler. Ayrıca Harvard Üniversitesi Sosyal Inovasyon İşbirliği tarafından düzenlenen “Village to Raise a Child” Sosyal Girişimcilik Yarışması’nda Suriyeli göçmenler için oluşturdukları online iş bulma platformu projesi ile finale kaldılar. İnsanlarla vakit geçirmek, onların hikayelerini dinlemek ilginizi çekiyorsa, topluluk oluşturmayı, problem çözmeyi ve çevrenizdeki toplumsal problemler için proje ve çözüm üretmeyi seviyorsanız, bu kurs tam size göre!

Önemli Not: Katılımcıların her gün kendi dizüstü bilgisayarlarını getirmeleri gerekmektedir. Materyal hazırlamak ve paylaşmak için Google Dökümanları kullanacağız. Kendinize bir Gmail hesabı oluşturmayı unutmayın!

Aybike Oğuz Robert Kolej’de beş yıldır farklı seviyeler için İngilizce öğretmenliği yapıyor. Oğuz,  Özyeğin ve Bilkent Üniversitesi’nde Hazırlık bölümlerinde İngilizce öğretmeni, müfredat geliştiricisi olarak çalışmış olmanın yanı sıra orta ve ileri düzey yönetici kademelerinde görev aldı. Özyeğin Üniversitesi’nde bulunduğu pozisyon ona lise düzeyinde Sosyal Girişimcilik öğretme konusunda ilham kaynağı oldu. Robert Kolej’de Sosyal Girişimcilik Kulübü kurucu danışmanlığı görevini sürdürüyor. 2013’te 5 üyeyle yola çıkan Sosyal Girişimcilik Kulübü bu yıl 27 seçilmiş üyesiyle http://rcsEclub.wEEbly.com adresinden görebileceğiniz birçok farklı proje üzerinde çalışıyor. Son dönemde tutkusu tasarım odaklı düşünmeyi “İş için İngilizce” sınıflarında, Sosyal Girişimcilik Kulübü’nde ve lise öğrenci topluluklarında olumlu bir sosyal değişim başlatmayı hedefleyen WINPEACE (Barış için Kadın Girişimi) başlıklı bir barış eğitimi programı öğretmek. Sosyal girişimcilik eğitiminin WINPEACE programına entegrasyonu üzerine hazırladığı atölye raporuna  INtErNatioNal School MagaziNE adresinden ulaşabilirsiniz.


DRAMA VE PERFORMANS SERÜVENİ

Drama ve Performans Serüveni öğrencileri hem geleneksel tiyatro hem de müzikal sahneleme ve icra etme becerileri üzerinde çalışacaklar ve yeteneklerini geliştirecekler.Bu kursta İngilizce tiyatro terimlerinin öğretilmesinin yanı sıra oyunculuk ve koreografiye odaklanılacaktır. Katılımcılar ünlü müzikal tiyatro standartlarını öğrenme ve Shakespeare'den modern eserlere kadar monologlar sergileme fırsatı bulacaklardır. Beden dili ve projeksiyon gibi temel performans becerilerinden, duyguyu bir kitleye etkili bir şekilde aktarmaya ve izleyici karşısında  kısa sahnelerin sergilenmesine kadar ilerleyeceklerdir. Katılımcılar yalnızca dramayı keşfetmekle kalmayacak, aynı zamanda tek sınırın hayal gücü olduğu destekleyici ve yaratıcı bir ortamda eğlenceli aktiviteler gerçekleştirecekler.

Caitlin Dunne aslen Massachusettsli olup New York The Bronx’ta, 11 yıl boyunca İngilizce, Drama ve Müzik öğretmenliği yapmıştır. 2007’de Fulbright bursuyla gittiği İngiltere’de yurtdışında öğretmenlik yapma deneyimi kazandı. 2014 yılında uluslararası alana geçiş yapmaya karar verdi  ve üç yıldır İngilizce öğretmenliği yaptığı Robert Kolej’de aynı zamanda Lise Hazırlık Programının Eş Koordinatörlüğü görevini de yürütüyor. Tutkuları arasında Müzikal Tiyatro, çikolata ve kitaplar arasında kaybolmak yer alıyor.


DİJİTAL MÜZİK PRODÜKSİYONU

Elektronik müzik  elli yıldan fazladır devam eden deneysel akademik uğraştan çıkarak başlıca müzik yöntemlerinden birine dönüştü. Bu kursta, katılımcılar elektronik müziğin tarihinin önemli kırılma noktalarını ve köşe taşlarını keşfedecekler: Kraftwerk’ten 80’lerin elektronik pop’una, ana akım teknoya, Aphex Twin gibi ustalara ve son yılların bilgisayar devrimine kadar…  Katılımcılar ayrıca elektronik müziğin basit araçlarını, örnekleyici cümleyiciler, davul makinelerini, sintisayzırları ve efekt prosesörlerini güçlü simülatörlerle öğrenecekler. Şarkıların temel yapılarını öğrendikten sonra bu elektronik araçları analiz ve “remix” yapmak için kullanacak, kendi şarkılarını oluşturacak ve yayınlayacaklar.

Önemli Not: Katılımcıların her gün dizüstü bilgisayar ve kulaklık getirmeleri gerekmektedir.

Sean Vander Meulen (DJ Trogdor the Burninator olarak da bilinir) aslen Amerikalı. Robert Kolej’de fizik öğretmeni olarak ikinci senesi. RC’den önce Asya, Afrika ve Latin Amerika’da yaşadı ve öğretmenlik yaptı. Küçük yaşlardan beri müzikle iç içe olan Meulen cazdan, popa ve metale değişen stillerde müzik yapan gruplarda davul çaldı. Başka bir takım müzik aletleri daha çalıyor, birçoğunu amatörce...


Suç Mahallİ-RCS AkadEMİ

Katılımcılar ‘RCS Adli Tıp Merkezi’nde çalışarak adli tıpla ilgili beceriler kazanacak ve bu becerileri kampüste gerçekleşecek en az bir olay yeri inceleme simülasyonuyla beraber bir dizi suçun çözümlenmesinde kullanacaklardır.

Clem McDonnell 31 yıldır Robert Kolej’de öğretmenlik yapıyor. Ortaokul hazırlık sınıfından L12’lere tüm seviyelere Fizik ve Genel Fen dersleri verdi, bu yıl ise Lise Hazırlık Fen dersi öğretmenliği yapıyor. Robert Kolej öğrencileri arasında son derece popüler olan Adli Tıp Kulübü’nün kurucusu olan Mc Donnell son üç senedir bu kulübü Sibel Almas ile beraber yürütüyor. Mc Donnell En İyi Öğretmen Ödülü ile ‘Joukowsky Family Foundation’ Seyahat Ödülü sahibidir. Bu sene Robert Kolej’in 31 senelik efsanevi öğretmeninden bu kursu almak için son şansınız çünkü Mc Donnell önümüzdeki sene emekliye ayrılıyor.


 Bİyo-MATEMATİK

Bir virüsün yayılmasını DNA kullanarak nasıl izleyebiliriz? Medikal testler ve taramalar sağlık durumumuz hakkında bize nasıl bilgi verir? Hayatta kalma stratejileri doğada nasıl işliyor? Doğal işleyiş ve modeller nasıl açıklanabilir? Bu soruları yanıtlamak için okullarda genellikle öğretilmeyen bir matematik kullanmamız gerekir. Katılımcılar bu kursta simülasyonlar, bulmacalar, bilgisayarlar ve Robert Kolej’in Faralyalı Parkuru’ndaki doğa yürüyüşleri ile bu önemli sorulara yanıtlar arayacak, ve matematiğin biyoloji ile bağlantısını öğrenecekler.

Andrew Tingleff Robert Kolej’de, İleri Matematik ve İleri İstatistik dahil olmak üzere 18 yıldır her seviye için matematik dersleri vermektedir. Tingleff Intel ile özel projelerde çalışmış ve  Amerika’da bulunan DIMACS adlı araştırma merkeziyle Biyo-matematik projeleri yürütmüştür. Tingleff aynı zamanda Robert Kolej’de uzun zamandır Macera Kulübü danışmanlığını yürütüyor.


BASKI ATÖLYESİ

Baskı yapımı, benzersiz parçalar üretmeye olanak veren  heyecan verici bir araçtır. Bu parçalar aynı zamanda çoğaltılabilir. Kolajların, toplanılan materyallerin, çizimlerin ve fotoğrafik öğelerin kullanıldığı bu yöntemlerle 2 boyutlu sanat ürünleri ortaya koymayı sağlar. Kurs, katılımcılara, oyma temelli monobaskı, kolaj-art, çukur baskı, asitle oyma, gravür ve kabartma baskı uygulamalarını tanıtacaktır.

Erin Nicole Power, Seattle, WA, ABD’de bir baskı atölyesinde büyüdü. Elle ayarlanan baskı ve dijital planlama, Erin’e tasarıma ve sanata ticari alanda ihtiyaç duyulduğunu göstermekle beraber, sanat ve tasarımın temellerini öğretti. Western Washington University’de Sanat Eğitimi ve Sanat Tarihi eğitimi aldıktan sonra, 2004’ten bu yana sanat öğretmeni olarak çalıştı. Geçtiğimiz 15 yıl içerisinde, sanatsal eğitimini sanatçılarla birlikte profesyonel gelişim, çizim, boyama, fotoğraf, ve baskı yapımı konusunda teknik uzmanlık üzerine çalışıyor. Erin son 5 yıldır Robert Kolej Sanat Departmanı’nda çalışıyor ve RCS Akademi’de sunacağı ilk kursun heyecanını yaşıyor.


Rock, BluEs, FuNk vE Jazz İÇİN Müzİkal DoğaçlaMa TEKNİKLERİ 

Çeşitli kaynaklarda müzikal doğaçlama şu şekilde tanımlanmıştır:
“Müzikal Doğaçlama, (müzikal başkalaştırma olarak da bilinir) anlık müzikal besteleme olarak tanımlanır ve performansa duygular ve enstrümental tekniklerin yanı sıra diğer müzisyenlere anlık yanıtların katılmasını içeren aktivitedir. Bazı durumlarda doğaçlama anlık gerçekleşse de, klasik müziğin de dahil olduğu bir çok müzik türündeki akor geçişleri üzerine de kurulabilir. Başka tanımlar da doğaçlamayı “planlama veya hazırlık olmadan anlık performans” ve “bir melodi üzerinde varyasyonlar yaparak ya da tamamen yeni melodiler, ritimler ve harmoniler üreterek hazırlıksız çalıp söylemek” şeklinde açıklamıştır. Doğaçlama, sanatçıların anlık ürettiği solo, melodi ve destekleyici ritimlerin anlık geliştirildiği 20. yüzyılın blues, rock, jazz, funk ve jazz fusion gibi çeşitli müzik türleri için büyük öneme sahiptir.

Katılımcılar bu kursta aşağıdaki doğaçlama tekniklerinden bazılarını öğrenecekler:

  • Basit ve modern gamlar,
  • Basit ve modern akorlar, Akor geçişleri,
  • Müzik formları (blues, rock, funk, pop, jazz vb.)
  • Melodik ve harmonik dekorasyonlar,
  • Ritmik yapılar,
  • Farklı enstrümanlarla doğaçlama ve performans sergileme.

Önemli Not: Öğrencilerin gitar ve bas enstrümanlarını yanlarında getirmesi gereklidir. Okulun stüdyosu dahilinde davul, piyano, klavyeler ve amfiler bulunmaktadır.

Deniz Baysal, İstanbul’da bir çok Rock, Funk, Blues ve Jazz grubu için çaldı. Bir stüdyo müzisyeni olmasının yanında aranjör ve bestecidir. 27 yıldır stüdyo kayıtlarında çalmaktadır. Çeşitli film ve tiyatro müzikleri bestelemiştir. Robert Kolej’de 17 yıldır pratik ve ileri müzik derslerini vermektedir. Bunun yanında Robert Kolej Orkestra’sının Şefliğini yapmaktadır.


Programdan elde edilen tüm gelir Robert Kolej burs fonuna aktarılmaktadır.
© Copyright 2017 RCSummer