PROGRAM İÇERİĞİMİZ

 

RCSUMMER'A YOLCULUK

RCSummer'da 8:15'ten 16:15'e kadar neler yaptığımızı mı merak ediyorsunuz? Yolculuğumuzu aşağıda görebilirsiniz! 

SABAH SKEÇLERİ

Her sabah güne, yetenekli ve coşkulu rehber öğretmenlerimiz tarafından o günün etkinliği ile ilgili bilgi veren yada önemli bazı konuları pekiştirmek ve bilgileri paylaşmak için eğlenceli şekilde sunulan skeçlerimizle başlarız. Bu etkinliğinin amacı, katılımcıları yeni bir günün heyecanına hazırlamak ve motive etmektir.


TEMALI SAHNE SANATLARI VE GÖRSEL SANATLAR

Her rehber öğretmenimiz, o yazın temasıyla ilgili özgün görsel sanatlar ya da  sahne sanatları aktivitelerine öncülük eder. Katılımcı, tanıtım skeçlerini izledikten sonra kendi ilgi alanına göre seçimini yapar. Bu aktiviteler sonucu ortaya çıkan görsel ürünler ya da sahne performansları dönem sonundaki gösterimizde velilerimize sunulmaktadır. RCSummer olarak bu yaratıcılık ve kendini ifade etme deneyimine, hem süreç hem de sonuç olarak değer vermekteyiz.

Sanatta Üstün Başarı: Sanat Koordinatörleri, gözlemleri sonucu, sanat çalışmalarına göre katılımcıları onurlandırırlar.


SPORLAR

RCSummer sağlıklı ve fiziksel aktivitelerle dolu bir hayat tarzını destekler. Çeşitli spor aktiviteleri RC kampüsünde ve  yakın çevrelerde sunulmaktadır. RCSummer, katılımcıların, nitelikli rehber öğretmenlerle beraber yeni becerileri öğrenmelerini ve/veya geliştirmelerini teşvik eder. Spor direktörleri ve rehber öğretmenlerimiz, spor aktiviteleri için güvenli ve sağlıklı bir çevre sağlarken sportmenliğe çok değer vermektedir. Gün içinde sabah ve öğlen olmak üzere iki farklı spor saatimiz vardır. Öğrenciler, haftalık programlarına ve yaş gruplarına göre bu spor aktivitelerine günde iki kez katılırlar.

EGO(En Gelişmiş Oyuncu):  Rehber öğretmenlerin spor aktiviteleri boyunca yaptığı gözlemler sonucunda katılımcılar sporda gösterdikleri üstün çabadan dolayı kupa ile ödüllendirirler. Rehber öğretmenler, kupayı alan katılımcıların ödülü, sporda gösterdiği hangi başarıdan dolayı aldığını da duyururlar.

Sportmenlik: Rehber öğretmenler, katılımcıları spor aktivitelerinde gözlemlerler. Katılımcılar, sportmenlik kavramının ne olduğunu öğrenirler ve pekiştirirler.  Bunun sonucunda sportmenlik gösteren katılımcılar kupa ile ödüllendirilir.  

TÜM SPORLAR:  Basketbol, futbol, voleybol, masa tenisi, tenis, hentbol ve badminton gibi sporlar sunulur.

ALTERNATİF : Alçak ve yüksek parkur aktiviteleri ve tırmanma duvarı ile özgüvenlerini ve takım ruhunu geliştiren çalışmalara katılırlar.

SAHA SPORLARI: Katılımcılar, yer hokeyi, softball, frizbi, lacrosse, bayrak futbolu ve saha hokeyi gibi farklı amerikan spor dallarını deneyimleme fırsatı bulurlar ve çeşitli saha oyunları oynarlar.

YÜZME:  Robert Kolej Mezunlar Derneği Bizimtepe Tesisi'nde gerçekleşir. Katılımcılar tüm program boyunca üç ya da dört kez havuzda eğlenceli takım oyunları oynarlar.

COUNTRY CLUB: Bu zaman diliminde katılımcılar vuruş teknikleri deneyecek,mini golf ve/veya tenis oynarlar, bisiklete binerler,ve farklı eğlenceli oyunlar oynarlar.


happy hour

RCSummer’ın en çok beğenilen zaman dilimlerinden biridir. Her hafta katılımcılar rehber öğretmenler tarafından yönlendirilen eğlenceli, yaratıcı ve  farklı bir Happy hour aktivitesi seçer. Programımızın bu bölümü ile katılımcılar günü eğlendirici ve dinlendirici bir şeklide tamamlamış olurlar. Daha önceki senelerde sunulmuş bazı Hour of Happiness aktiviteleri: Kickball, yastık savaşı, 80’ler hip-hop dansı, RC safari, batik boyama, tırnak sanatı, zaman kapsülü…


RCSUMMER FARK YARATIYOR

GEZEGEN YEŞİL: RCSummer farklı yollarla  katılımcılarına çevre bilincinin önemini her fırsatta vurgular. Yemek israfı yapmamayı, geri dönüşümü ve yeniden kullanılabilirliği öğretir. Yemekhanemizde sağlıklı yiyecekler verilir ve masalar aile düzeninde beraber kurularak sofra hazırlanır, yemek servisi yapılır ve sofra kaldırılır. Yemek israfını önlemek ve yeteri kadar yemek alımını desteklemek için grupların artık yemekleri her gün hep birlikte tartılır. Programda, artık materyaller ve kullanılabilir çöpler sanat aktivitelerinde tekrar kullanılır.

TOPLUM KAŞİFLERİ: RCSummer ekibi her yaz yeni toplumsal projeler tasarlar.  “Community Explorers”  kapsamında, katılımcıların yaşadıkları kent ve topluma dair farklı güncel konularda bilinçlenmesi amaçlanmaktadır.  Programın bu ögesi, çevre ve sosyal konularda gönüllü çalışmanın ve kişisel girişimin önemini vurgular.  Projeler katılımcıların rahat bir şekilde kendilerini ifade edebilecekleri farklı sanat aktiviteleri içerirler.

APPRENTISTANBUL: Bu aktivitemiz ile katılımcıların yaşadıkları kent ve topluma dair farklı güncel konularda bilinçlenmeleri, birer "toplum kaşifi" haline gelmeleri amaçlanmaktadır. Katılımcılarımız,merak ettikleri mesleklerin gerçek hayatta nasıl bir karşılığı olduğunu keşfedecekler, bazen ustaların mekanlarını ziyaret ederek, ustalarla tanışacaklar, bazen şehirde bu meslekle ilgili keşfe çıkacaklar.    

 


CUMA VE ÖZEL HAFTASONU GEZİLERİ

RCSummer’da cuma günlerine özel programlarımız vardır. İstanbul’un bize sunduklarını keşfetmek, RCSummer geleneklerinden biridir. Her cuma günlük programın yerine, kampüs dışı farklı bir geziye ya da kampüs içinde özel bir etkinliğe ayrılır.

BURC BEACH: Katılımcıların en favori gezilerinden biridir. Kilyos'taki Burchbeach'de düzenlediğimiz bu Cuma günü aktivitesinde katılımcılar hem Karadeniz'de yüzme keyfini çıkarırken hem de play voleybolu ve futbolu gibi farklı plaj oyunları oynarken kumdan kale yapma yarışmaları yaparlar. 

POLONEZKÖY: Polonezköy'de düzenlediğimiz bu Cuma günü aktivitemizde katılımcılar sürprizlerle dolu doğa yürüyüşünün ardından rehber öğretmenleri tarafından hazırlanan barbekü ile piknik alanında yemeklerini yerler. Daha sonra farklı takım oyunları oynarlar.  

MACERA HAFTASONU: En büyük yaş grubu katılımcılarımız(12-14 yaş) için düzenlediğimiz bir Cuma'da Pazar'a gerçekleşen haftasonu kamp etkinliğidir. Bu etkinlik ücreti program ücretine dahil değildir. Yön bulma, sığınak yapma, duvara tırmanma gibi katılımcılarımıza doğada yaşama becerileri öğretilen, doğa sevgisini aşılamaya çalışan ve ekip ruhunu geliştiren bir programdır. Katılımcıların çadırlarda kalıp, kendi yemeklerini yapıp, akşam yakılan kamp ateşiyle günü keyifli bir şekilde bitirirler. 

ÇILGIN ÇİFTLİK: Çılgın Çiftlik etkinliğimiz bir cumartesi gerçekleşir ve bütün katılımcılarımıza sunulur. Velilerin de katılımının sağlandığı tek etkinliğimizdir.Günübirlik gezimizde katılımcılarımızla Kandıra'daki Datça Murat Çiftliği'nde doğanın bize sunduğu zenginlikleri paylaşır ve kutlarız. 

ÖZEL GÜNLER

Özel günler, katılımcılara program boyunca öğrendikleri becerileri coşkulu bir ortamda uygulama ve sunma fırsatı vermektedir.  Özel günlerimizden bazıları:

KARNAVAL GÜNÜ: Programımızın en sevilen cuma günlerinden biridir.  Katılımcılar günün çoğunluğunu dev şişme oyuncaklarda gruplar halinde yarışarak geçirirler. Bunlardan bazıları sumo-güreşi, bungee koşusu, duvara tırmanma, rehber öğretmenlerini suya düşürme, dev şeffaf topların içinde dönme ve gün sonundaki su fışkırtma oyunlarıdır.

SU OYUNLARI "SPLASH" GÜNÜ: Yazın hava çok sıcaklaşıyor ve biz ıslanarak eğlenmeyi çok seviyoruz. Eşsiz bir doğası olan kampüsümüzde katılımcılarımız için birçok su oyunları düzenleriz ve bugünü bir olimpiyat şenliğinde kutlarız.

DI GÜNÜ: Katılımcıların sınırlı sayıdaki materyal kullanarak  verilen problemleri yaratıcılıkları ile hemen çözmeye çalıştıkları grup çalışmalarıdır ve problem çözme becerilerini geliştiren bir turnuvadır.

KISA FİLM GÜNÜ: RCSummer'da hazırlayacakları filmlerde katılımcılarımız birer yönetmen, kameraman, yazar! Belki bir belgesel, bir kitap uyarlaması ya da kedi videoları! Çoğunlukla kedi videoları.

KAPLA: Katılımcılarımız tahta blokları kullanarak yaratıcılıkların sınırlarını zorlayarak harika şeyler inşaa ederler.

SUNUM GÜNÜ: Program sonunda gerçekleşecek olan Büyük Gösteri’ye hazırlık olarak katılımcıların çalışmalarını birbirleriyle paylaştıkları ön bir sunumdur.. 


VEDA PANAYIRI

Her dönemin sonunda tüm velilerimiz VEDA PANAYIRI'na  katılımcılarımızın temalı görsel sanatlar ve sahne sanatları aktivitelerinde hazırladıkları sahne performanslarını ve sonrasında Büyük Sergi'deki sanat çalışmalarını ve hazırladıkları videoları izlemeye davet edilir.


Programdan elde edilen tüm gelir Robert Kolej burs fonuna aktarılmaktadır.
© Copyright 2017 RCSummer